Jasno je već godinama i decenijama u nazad da je fudbal mnogo više od igre. Dvadeset i prvi vek pokazao nam je da fudbal niti je zabava, niti igra, već je on najmoćnije sredstvo za slanje određenih poruka. Najrazličitiju i najmasovniju publiku širom sveta, privlači ova čudesna igra na travnatoj podlozi.
Zbog svega toga fudbalske klubove, fudbalere, ali i sve ljude vezane za „bubamaru“ potrebno je kontrolisati.
Da je kontrola uvek postojala i da to nije nešto što je novijeg datuma, videćemo u današnjoj priči.
Na primeru Moravca možemo uočiti strogu kontrolu, čak i kada je fudbal bio mlad. Ipak, pročitaćete i uveriti se da je tada postojala zdrava kontrola, koja je za cilj imala isključivu promociju patriotizma i sportskog duha među omladinom.
1932. godine Leskovac je sijao u punom sjaju. Fudbal je već bio poprilično razvijen u našem gradu, postojalo je čak šest klubova, posebna liga Leskovca i nekoliko igrališta za igranje lopte.
Lepota ove igre uglavnom je privlačila omladinu i predstavljala je razonodu za fabričke radnike. Međutim, te 1932. godine i nešto bogatiji sloj Leskovčana odlučio je da osnuje svoj fudbalski klub. Skupili su se trgovci, administrativni i sudski radnici, te su svom klubu dali ime SK Mančester, sa jasnom aluzijom na tekstilni ugled Leskovca.
Međutim, klub nije dobijao registraciju od strane JNS (Jugoslovenski nogometni savez) gotovo godinu dana. Razlog tome je ocena saveza da klub nema ime pretežno sportskog ili nacionalnog značenja. Dakle, nije bilo dozvoljeno da se u domaćoj ligi takmiči klub sa stranim imenom.
Zbog toga u januaru 1933. godine na Prvoj redovnoj skupštini, klub menja ime u Moravac. Zajednička uprava aktom 29 uverila je savez da je klub odigrao dve kvalifikacione utakmice, i uz promenu imena ispunjeni su uslovi za konačan prijem Moravca u savez.
Iako najimućniji klub, Moravac je igrao na igralištu Josifa.
Prvi predsednik kluba bio je Dragi Stojanović, po zanimanju knjigovođa. Klub je sa manjim i većim uspesima funkcionisao sve do 11.10.1944. godine, i „oslobođenja“ Leskovca od strane partizanskih snaga.
Ovaj tekst je napisan u okviru projekta „Dubočica grad fudbala – fudbalska tradicija Leskovca“, koji naše udruženje realizuje u saradnji sa gradom Leskovcem.