U novom projektu koji smo pokrenuli, a čije ćete plodove čitati svakog utorka, ćetvrtka i subote, bilo je nedoumica, rasprava, premišljanja, o tome koji će dan biti posvećen čemu. Ipak, oko prenošenja priča o Leskovcu odmah se našao konsenzus – odluka je prirodno pala na subotu.
Subota je u Leskovcu pijačan dan, a upravo se na pijaci priče smišljaju, prenose i postaju legende.
Za prvu rubriku u okviru „Leskovačke subote“, donosimo vam zanimljivu priču o tome kako je na jedan jako lukav način pokrenuta proizvodnja gajtana u Leskovcu. Uživajte.
Naime, Mika Janković Inajet, koji je u ime jedne grupe leskovačkih trgovaca završavao poslove po Bugarskoj, razmontirao je jedne noći Bojadžovljevu fabriku, digavši osamdeset čarkova i utovarivši ih na dva konjska karavana. Konjima je promućurni trgovac okrenuo potkovice naopako, pa je karavan sa Bojadžovom, 60 čarkova i većom količinom materijala upućen da teškim planinskim putem uđe u Srbiju iznad Vlasotinca. Sa drugim karavanom i nešto manje opreme pošao je sam Mika, i to preko Caribroda.
Kad su bugarske vlasti otkrile da je nestala cela jedna fabrika, naredile su poteru. Međutim, bili su zavarani, jer su po tragovima zaključili da je jedan karavan stigao iz Srbije, s obzirom na vidljive tragove konjskih kopita, pa su gonili samo onaj karavan koji se kretao prema Caribrodu. Bojadžov i fabrika nesmetano su stigli u Srbiju, a Miku Jankovića su uhvatili i osudili na tri godine zatvora. Ipak, Mika Janković je bio značajan liberal, a u to vreme u Vladi Srbije su bili mahom liberali, te se sam vrh države založio za Jankovića i brzo je pušten.
Od čarkova i materijala koje je Bojadžov preneo u Srbiju, u vodenici u selu Strojkovcu kod Leskovca 1884. godine podignuta je i otvorena prva leskovačka fabrika za proizvodnju gajtana, pod imenom „Antonije Popović i kompanija“.
Tako je počelo, a sve ostalo je istorija,...
Odluka jednog čoveka da rizikuje svoj život, i pamet i hrabrost istog da prevari vlasti u Bugarskoj, stvorila je Srpski Mančester.

One thought on “LESKOVAČKA SUBOTA: Priča o pokretanju tekstilne industrije!”