Velike ideje rađale su velika dostignuća. Ideja južnoslovenske nacije rodila se još početkom devetnaestog veka, te početkom Prvog srpskog ustanka. Ta misao o ujedinjenju dodatno se rasplamsala s kraja pomenutog devetnaestog veka i s početka dvadesetog, da bi se konačno ovaplotila 1918. godine posle Prvog svetskog rata.
Već u prvim godinama videlo se ipak, da je takva država teško održiva, a u kasnim dvadesetim godinama dvadesetog veka, bilo je jasno da se od početne ideje Jugoslavije sa Srbijom u njenom središtu umnogome istupilo.
Kao bitan fragment istorije i svedočanstvo da su ljudi pokušavali da veruju u ideju Jugoslavije, ostali su i nazivi fudbalskih klubova. Najpoznatiji loptaški klub sa takvim imenom jeste svakako beogradska Jugoslavija (mnogi smatraju preteča današnje Crvene zvezde). Suštinu tog kluba, jednog od dva najveća u zemlji između dva rata, prikazao je na sjajan način Dragan Bjelogrlić u filmu „Montevideo, Bog te video“, a ulogu čuvenog kapitena Milutina Ivkovića Milutinca, odlično je izneo Viktor Savić.
Leskovčani su u to doba voleli sve što je moderno, pa tako ne čudi što su u drugoj polovini dvadesetih naši preci odlučili da oforme leskovačku Jugoslaviju.
To je bio četvrti klub formiran u Leskovcu. Klub je formirala leskovačka omladina, na čelu sa M. Rajkovićem. Inicijalno, klub je oformljen 1926. godine i to pod imenom Fabrički.
Na godišnjoj skupštini 1928. godine na predlog čuvenog dr Dušana Dekleve i profesora Bogoljuba Gorunovića, klub menja ime u Sport klub Skobaljić. Doktor Dekleva je na istoj skupštini izabran za počasnog predsednika, a u saradnji sa Jovom Ilićem i Batom Rafailovićem, klub je dosegao velike visine u tridesetim godinama.
Konačno ime Jugoslavija, odnosno Fabrički klub Jugoslavija, dodeljeno je 1930. godine, a nosiće taj naziv sve do 1939. godine i fuzije sa Dubočicom.
Prvi predsednik novog kluba bio je Vlada Popović.
Najbolje rezultate klub je ostvario za vreme rukovođenja Vasilija Trajkovića Paće, kada je na polusezoni 1937/38 Jugoslavija zauzimala prvo mesto, a na kraju iste sezone završila je kao drugoplasirana ekipa prvenstva Leskovačke župe.
Zanimljivo je da kažemo da su se skupštine kluba redovno održavale u kafani „Jadran“ u Leskovcu. Ovaj tekst napisan je u okviru projekta „Dubočica grad fudbala – fudbalska tradicija Leskovca“, koji naše udruženje realizuje u saradnji sa gradom Leskovcem.