Le-p (2)
FUDBALSKI KLUB „VETERNICA“

Muzika možda nije izvor života. Iz muzike se zasigurno gotovo ništa ne rađa. Međutim, da li muzika može biti suština života? Zamislite život bez muzike, zamislite tu grehotu i to mučenje.

Razložimo li muziku na osnovne delove, uočićemo da je zapravo ritam ono što nas pokreće ili spušta u životu. Sve se radi u ritmu i bez ritma ne biva ništa.

Kako je u životu, tako je i u fudbalu. To su najbolje shvatili Brazilci i zato su i postali najbolji u loptanju. Želja za igrom, želja za ritmom, nadmetanjem. To je suština fudbala.

Kada pričamo o ritmu na nekom lokalnom nivou, nikako ne možemo izostaviti Rome. Romi su grupa ljudi sa ubedljivo najviše talenta i osećaja za muziku i igru, a kako smo utvrdili da je fudbal jednak muzici i igri, u ovom tekstu ćemo pogledati kakvi su Romi bili u fudbalu.

U trećoj deceniji dvadesetog veka, javlja se želja Roma, tada pretežno muslimana, da osnuju svoje „topkačko društvo“. To im i polazi za rukom i osnivaju klub pod nazivom Polumesec.

To ime ovo sportsko društvo neće dugo zadržati. Naime, već 20. marta 1926. godine, klub menja naziv u Sportski klub Veternica. Zbog niza, pre svega političkih okolnosti, klub dobija zabranu rada pet godina od promene imena. Na kratko dolazi do fuzije sa tada zabranjenim FK Građanskim i praktično na taj način dolazi do stvaranja Leskovačkog sport kluba Dubočica.

Ipak, fuzija nije trajala predugo. Građanski zadržava ime Dubočica, a članovi uprave pridošli iz Veternice jednom prilikom napuštaju skupštinu kluba i osnivaju novi klub pod nazivom Gajret.

Ime se zadržava sve do kraja Drugog svetskog rata, kada nekoliko puta menja ime, prvo u Marko Crni, zatim ponovo u Gajret, i na kraju se vraća staro ime - Veternica.

Prvi predsednik kluba bio je Dimitrije Nikolić Standard, a najzaslužnije ličnosti za funkcionisanje kluba bili su Krsta Simonović (diplomirani pravnik) i Blagoje Mitić Žiška.

Vredi pomenuti da Veternica na papiru i dalje postoji i da je ovaj klub najstariji romski fudbalski klub na svetu! Ipak, poslednju takmičarsku sezonu odigrale su popularne Karaoke 2019/20 i od tada funkcionišu u teškim materijalnim uslovima.

Neka ovaj tekst bude podstrekt Romima, ali i Srbima da sačuvaju Veternicu i da ovaj klub, sa tolikom tradicijom postane opet glavna atrakcija za Leskovčane nedeljom popodne.

Ovaj tekst je napisan u okviru projekta „Dubočica grad fudbala – fudbalska tradicija Leskovca“, koji naše udruženje realizuje u saradnji sa gradom Leskovcem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *