Le-p (2)
POČETAK FUDBALSKE IGRE U LESKOVCU

Fudbal je, bar tako kažu, najbitnija sporedna stvar na svetu. O ljubavi prema fudbalu i o ukusima možemo raspravljati i debatovati, ali se moramo složiti da u mnogim naletima emocija, zaboravljamo da je fudbal ta “sporedna” stvar. U duhu tekućeg Evropskog prvenstva i u duhu sveže izgrađenog stadiona u našem gradu, počinjemo baš sada jedno istorijsko putovanje kroz fudbalsku tradiciju grada na Veternici. Do kraja godine uživaćete u pričama o Fk Dubočici, ali i ostalim leskovačkim fudbalskim klubovima.
Ovim tekstom, uvodimo se u fudbalski vremeplov.

Zanimljivi su i od istorijskog značaja podaci o nastanku i razvitku fudbala u Leskovcu. U našem gradu se od Prvog svetskog rata malo znalo o igri na travnatoj podlozi. Sportski život se uglavnom odvijao kroz Gimnastičko društvo Dušan Silni.

Moramo istaći da se u to vreme omladina retko bavila sportom, osim nekim tradicionalnim, starim igrama.
Jednostavno, posle Velikog rata, još uvek nisu stečeni uslovi za ozbiljnije bavljenje bilo kojim sportom, pa tako ni fudbalom. Na fudbal se gledalo, pogotovo od starije gneracije, na nešto što su izmislili neradnici kako bi zamajavali omladinu. Tako je leskovačka mladež samo znala za beogradske klubove poput: Srpskog mača, Velike Srbije i Sokola.

Međutim, koliko god rat donosio samo loše stvari, uspeo je da donese makar jednu dobru. Rođeni Leskovčani su kao đaci-izbeglice, tokom rata boravili u Francuskoj i u Engleskoj i odatle su doneli prvu kožnu loptu.

Bitna imena za prve klubove u Leskovcu su: Toma Tomić, Đoka Osmanbegović, Božidar Tasić, Blagoje Mitrović,… Ovi pioniri su i prvi učitelji i treneri fudbala u Leskovcu posle 1918. godine. Od gradskih vlasti dobili su na korišćenje improvizovani teren pod nazivom “Širina”, na mestu današnjeg Sajma. Odatle je krenula da se širi fudbalska groznicama Leskovcem koja traje i danas.

U svakom sportu je najbitnije zagrejati se. Zato i ovaj tekst služi upravo tome. Polako smo vas, poštovani čitaoci uveli u priču o fudbalskoj tradiciji našeg grada. Do kraja godine, u okviru ovog projekta, donosimo još devet zanimljivih priča o razvoju ljubavi prema lopti, trčanju i borbi. Uživajte!

Ovaj tekst je napisan u okviru projekta “Dubočica grad fudbala - fudbalska tradicija Leskovca” koji naše udruženje realizuje u saradnji sa gradom Leskovcem.