Za sedamdeset godina svog postojanja, kako je predstavljeno u ovom serijalu, rock muzika je prošla na više načina u muzičkom smislu kroz mnogostruka istraživanja i izražavanja, ali je tematski što se tiče ukazivanja na ekološke probleme ostala dosledna svom načinu izražavanja. Tematski jasna, komunikacijom usmerena i porukom kritična. Više od toga ne možemo da očekujemo, jer je rock muzika bila i ostala samo umetnička manifestacija kulture.
KAD JE PLANETA ZEMLJA OPLJAČKANA I MUZIKA UTIHNE (3)
Osnovu rock muzike čini jedinstvo pesme - reči i muzika. I jedno i drugo je integrisano u jednu širu stvaralačku celinu koja je ovekovečena i predstavlja totem rock kulture – LP gramofonska ploča. Ovaj vinilni predmet upakovan u omotnicu koja je prerasla u pop art delo bila je san muzičara i želja diskofila i obožavalaca rock grupe. Gramofonska LP ploča na trideset i tri obrtaja ponekad u obliku dvostrukog i trostrukog albuma i kasnije u CD digitalnom formatu predstavlja odrednicu razvoja karijere svake rock grupe. U prethodna dva priloga upoznali smo se sa nekim primerima poruka koje su rock muzičari upućivali kroz tekst svojih muzičkih numera ili javnim izjavama. Prema ugledu na muzičku frazu gitarskih rifova, izbor koji sledi u serijalu prezentovaće izvode iz tekstova numera rock muzike koji se odnose na ekološka pitanja – biće to svojevrsni ekološki rifovi. Ovakav pristup će ubedljivo pokazati da je rock mnogo više od muzičkog izraza.
Iako rock muzika u osnovi duguje zahvalnost crnom blues temelju, izvestan uticaj je šezdesetih godina potekao i iz bele američke folk/narodne muzike. Vredno je spomena da su prvi albumi Bob Dilana u muzičkom izrazu bili u potpunosti folk i da se njegov nastup 1965. godine na Njuport Folk festivalu sa električnom gitarom smatra presudnim za razvoj muzičkog pravca koji je odmah nazvan folk rock. Dilanov veliki podržavaoc i sledbenik u društvenom angažovanju Pit Siger je objavio 1966. godine album Bože blagoslovi travu (God Bless the Grass). Osim omota i stihovi naslovne numere govore zašto je ovo prvi primer ekološkog angažovanog muzičkog istupa koji navodimo:
Bože blagoslovi travu koja raste kroz pukotinu
(...)
Bože blagoslovi travu koja probija beton
Zelena je i nežna i lako se savija
Ali posle nekog vremena podiže glavu
Jer trava je živa a beton je mrtav.
Začetke ekološkog angažovanja u rock muzicinalazimo u numeri Kad muzika utihne (When the Music’s Over) na drugom albumu grupe The Doors (Strange Days) objavljenog 1967. godine. Slušamo snažnu ekološku poruku sa pitanjem koje će se narednih decenija ponavljati:
Šta su to učinili Zemlji?
Šta su učinili našoj dobroj sestri?
Opustošili je opljačkali i rastrgli, izgrizli
Zarili joj nož pod okriljem zore
Ogradili je žicom i odbacili.
Kada je Džoni Mičel objavila aprila 1970. godine prvi hit singl Big Yellow Taxi sa albuma Ladies Of The Canyon možda je nekima njeno upozorenje da bi drveće moglo završiti u muzejima u kojima će moći da se vidi uz plaćenu ulaznicu izgledalo preterano. Pogotovu su stihovi o zdravstveno bezbednoj hrani bez pesticida bili proročanski:
Hej, farmeru, farmeru
Makni taj pesticid sad
Daj mi tačkice na mojim jabukama
Ali ostavi mi ptice i pčele
Molim te!
Javnost je ipak već bila pripremljena. Godinu dana ranije u Americi se zbio događaj koji će pokrenuti laike i stručnjake i postati uzorni model za ekološki aktivizam do današnjih dana. U zalivu preko puta Santa Barbare u Kaliforniji 28. januara 1969. godine dogodila se havarija na naftnoj platformi. Izlilo se više od jedanaest miliona litara sirove nafte usmrtivši više hiljada morskih ptica, kao i delfine, foke i morske lavove.
Kao reakcija na ovu katastrofu, američka javnost, mediji i ekološki aktivisti pokrenuli su veliku društvenu kampanju u korist rigoroznijih mera zaštite životne sredine. Do kraja godine donešen je Zakon o nacionalnoj ekološkoj politici u kome je prvi put u svetu propisana mera obavezne izrade studije o uticaju na životnu sredinu.
Tako je hipi pokret sa decom cveća uz antiratne teme podsticane užasima vijetnamskog rata dobio i inspiraciju u ekološkim problemima. Manji i veći akcidenti će pitanja iz oblasti zaštite životne sredine do današnjih dana sve više uvoditi u sferu javnog informisanja i ekološki problemi će postati deo društvenog angažovanja.
Nastaviće se